Dlaczego pierwszą pożyczkę można wziąć na niższą kwotę niż następne?

Większość firm pożyczkowych ogranicza kwotę możliwej do zaciągnięcia pożyczki przez nowego klienta. Najczęściej osoba, która dotychczas nie korzystała z usług danej firmy, może otrzymać dość niską kwotę pożyczki. Dopiero po jej spłaceniu może liczyć na otrzymanie wyższej sumy. Jakie są tego powody? 

Przyczyną takich ograniczeń jest fakt, że firmy pożyczkowe opierają swoją strategię na szybkości udzielania pożyczek. Czas otrzymania pieniędzy oraz łatwość uzyskania pożyczki to cechy tej usługi, które najbardziej przyciągają potencjalnych klientów. Dlatego też siłą rzeczy firma pożyczkowa nie może dokonywać szczegółowego sprawdzenia wiarygodności klienta i jego zdolności do spłaty pożyczki. Wiele firm oferuje pożyczki przez internet, nie wymagające nawet osobistego kontaktu między klientem a przedstawicielem firmy. Inne firmy, które nadal opierają się na osobistym kontakcie, również ograniczają formalności do minimum, aby skrócić czas udzielania pożyczki. Dlatego pożyczkodawca ponosi wyższe ryzyko w przypadku udzialania pożyczki osobie, której sytuacji finansowej oraz jej przeszłości kredytowej dość dobrze nie zna.

Ograniczenie kwoty pierwszej pożyczki dla nowego klienta jest więc formą zabezpieczenia się firmy pożyczkowej na wypadek trafienia na niewiarygodnego klienta. Dopiero w miarę spłacania kolejnych pożyczek firma może stwierdzić, że dany klient jest wiarygodny i spłaca rzetelnie swoje zadłużenie. Wtedy też firma ta może proponować mu wyższe kwoty pożyczek, gdyż ocenia ryzyko tych pożyczek znacznie niżej niż pożyczek dla osób sobie nieznanych.

Wniosek z tego jest taki, że warto jest budować sobie dobre relacje z daną firmą, aby w przyszłości móc uzyskiwać wyższe kwoty pożyczek. W przypadku niektórych pożyczkodawców długa współpraca może się przerodzić także w korzystniejsze warunki pożyczki, tzn. wpłynąć na obniżenie kosztów pożyczki - prowizji i oprocentowania.


Przejdź do strony głównej - porównanie pożyczek pozabankowych
lub przeczytaj inne artykuły dotyczące pożyczek:
 - Dlaczego kwota pierwszej pożyczki jest mniejsza niż następnych? - Co oznaczają promocje "Pożyczek za darmo"? - Co w przypadku złej historii klienta w BIK? -
- Czy można wziąć kilka pożyczek jednocześnie? - Jak szybko można otrzymać pożyczkę? -
Odwiedź też inne strony o podobnej tematyce:
- Pożyczka na 2 lata - Pożyczka na rok lub 2 lata

 


(C) www.firmy-pozyczkowe.pl 2012-2015. Ranking firm oferujących szybkie pożyczki pozabankowe.
Ta strona może stosować pliki cookies dla celów statystycznych i reklamowych. Korzystanie z tej witryny bez zmiany ustawień przegladarki w zakresie plików cookies oznacza akceptację faktu zapisywania ich w pamięci komputera użytkownika strony.